X بستن تبليغات
مطالب پيشنهادي

فهرست کامل برگزیدگان اسکار ۲۰۱۴

تاريخ : ۱۲ اسفند
بازديد : 583

با برگزاری مراسم هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار فصل جوایز سینمایی ۲۰۱۳ به پایان رسید.

در رقابتی نفس‌گیر که تا آخرین لحظه‌ها ادامه داشت، درام «۱۲ سال بردگی» به کارگردانی استیو مکویین توانست جایزه اسکار بهترین فیلم را از آن خود کند و یک رکورد هم بشکند.

1 oscar 2014 winner فهرست کامل برگزیدگان اسکار 2014

«۱۲ سال بردگی» اولین فیلم برنده اسکار یک تهیه‌کننده سیاه‌پوست (مکویین تهیه‌کننده این فیلم هم هست) است. در هشتاد و پنج دوره قبلی جوایز اسکار سیاهان تنها در چند بخش شامل بازیگری (۱۴ پیروزی)، فیلمنامه (یک پیروزی)، صدا (چهار پیروزی) و موسیقی (هفت پیروزی) موفق بوده‌اند.

«۱۲ سال بردگی» که در ۹ بخش نامزد اسکار بود، بجز جایزه بهترین فیلم در دو بخش بهترین بازیگر زن مکمل (لوپیتا نیونگ‌اُ) و فیلمنامه اقتباسی (جان ریدلی) هم پیروز شد. این فیلم بر مبنای کتاب زندگی‌نامه شخصی سالومن نورتراپ ساخته شده و برده‌داری در جنوب آمریکا را مورد توجه قرار می‌دهد.

«۱۲ سال بردگی» ماجرای تراژیک ربوده شدن سالومن (چوئیتل اجیوفور) در واشنگتن دی‌سی در ۱۸۴۱ را روایت می‌کند. او که مردی آزاد بود، در یک توطئه گرفتار و ناچار شد برای ۱۲ سال در لوییزیانا بردگی کند.

اجیوفور برای بازی در این فیلم یکی از رقبای جدی اسکار بهترین بازیگر مرد بود، اما این جایزه را به متیو مکاناهی برای بازی در نقش یک بیمار/فعال ایدز در فیلم «باشگاه خریداران دالاس» واگذار کرد. مکاناهی برای بازی در این فیلم ۴۰ پوند وزن کم کرد.

«باشگاه خریداران دالاس» در دو بخش بهترین بازیگر مرد مکمل (جارد لتو) و چهره پردازی و مو نیز اسکار گرفت تا تعداد جایزه‌هایش با «۱۲ سال بردگی» یکی شود.

اما پیروز بزرگ جوایز اسکار امسال درام فضایی «جاذبه» به کارگردانی آلفونسو کوارون بود که در هفت بخش بهترین کارگردانی، فیلمبرداری، تدوین، موسیقی، جلوه‌های تصویری، صداگذاری و تدوین صدا برنده شد. این فیلم در ۱۰ بخش نامزد بود.

ساندرا بولاک – که نامزد اسکار بهترین بازیگر زن بود – در «جاذبه» نقش یک فضانورد آمریکایی را بازی می‌کند که وقتی فضاپیمای او پس ازبرخورد تکه‌پاره‌ها از بین می‌رود، در فضا سرگردان می‌شود.

کیت بلانشت برای بازی در نقش یک زن روان‌رنجور در فیلم «جازمین غمگین» به کارگردانی وودی آلن اسکار بهترین بازیگر زن را به خانه برد. بلانشت ۴۵ ساله در ۲۰۰۴ برای فیلم «هوانورد» برنده اسکار بهترین بازیگر زن مکمل شد و برای فیلم‌های «الیزابت»، «یادداشت‌‌هایی برای رسوایی»، «من اینجا نیستم» و «الیزابت: عصر طلایی» هم نامزد اسکار بوده است. او بیست و یکمین بازیگری است که در هر دو بخش اصلی و مکمل اسکار گرفته‌اند.

بخوانید :   اشکان خطیبی دوبلور کارتونی شد!

اسپایک جونز برای فیلم «او» جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد. «او» داستان مردی (واکین فینیکس) است که عاشق سیستم عامل کامپیوتر خود (با صدای اسکارلت جوهانسن) می‌شود. جونز پیش از این جایزه گلدن گلوب و جایزه انجمن نویسندگان آمریکا را برده بود و پیروزی او در بخش اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی تقریبا قطعی بود.

«گتسبی بزرگ» در دو بخش بهترین طراحی صحنه و طراحی لباس اسکار گرفت و انیمیشن «یخ‌زده» تولید استودیو دیزنی هم در دو بخش بهترین فیلم بلند انیمیشن  و ترانه برنده شد.

بدون تردید ناکام بزرگ جوایز اسکار امسال «حقه‌بازی آمریکایی» ساخته دیوید ا. راسل بود که با وجود نامزدی در ۱۰ بخش مراسم را دست خالی ترک کرد. «نبراسکا» و «کاپیتان فیلیپس» هر یک در شش بخش نامزد بودند و «گرگ وال استریت» هم در پنج بخش، اما این سه فیلم نیز هیچ جایزه‌ای نگرفتند.

الن دیجنرس چهره سرشناس دنیای تلویزیون برای دومین بار اجرای مراسم اسکار را به عهده داشت که دوشنبه صبح به وقت ایران در دالبی تیه‌تر در هالیوود اند هایلند در لس آنجلس برگزار و از شبکه ای‌بی‌سی پخش شد.

فهرست برنده‌ها و نامزدهای ۲۴ بخش جوایز اسکار ۲۰۱۴ به شرح زیر است:

بهترین فیلم: «۱۲ سال بردگی»
دیگر نامزدها: «حقه‌بازی آمریکایی»، «کاپیتان فیلیپس»، «Dallas Buyers Club»، «جاذبه»، «او»، «نبراسکا»، «فیلومنا»، «گرگ وال استریت»

بهترین کارگردانی: آلفونسو کوارون، «جاذبه»
دیگر نامزدها: دیوید ا. راسل، «حقه‌بازی آمریکایی» /  الکساندر پین، «نبراسکا» / استیو مکویین، «۱۲ سال بردگی» / مارتین اسکورسیزی، «گرگ وال استریت»

Oscars 2014 red carpet5 فهرست کامل برگزیدگان اسکار 2014

بهترین بازیگر مرد: متیو مکاناهی، «باشگاه خریداران دالاس»
دیگر نامزدها: کریستین بیل، «حقه‌بازی آمریکایی» / بروس درن، «نبراسکا» / لئوناردو دی‌کاپریو، «گرگ وال استریت» / چوئیتل اجیوفور، «۱۲ سال بردگی»

Oscars 2014 red carpet3 فهرست کامل برگزیدگان اسکار 2014

بهترین بازیگر زن: کیت بلانشت، «جازمین غمگین»
دیگر نامزدها: ایمی آدامز، «حقه‌بازی آمریکایی» / ساندرا بولاک، «جاذبه» / جودی دنچ، «فیلومنا» / مریل استریپ، «August: Osage County»

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: «او»، اسپایک جونز
دیگر نامزدها: «حقه‌بازی آمریکایی»، اریک وارن سینگر و دیوید ا. راسل / «جازمین غمگین»، وودی آلن / «نبراسکا»، باب نلسن / «‌باشگاه خریداران دالاس»، کریگ بورتن و ملیسا والاک

بخوانید :   بابک حمیدیان در فیلم جدید حاتمی کیا

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «۱۲ سال بردگی»، جان ریدلی
دیگر نامزدها: «پیش از نیمه‌شب»، ریچارد لینکلیتر، ژولی دلپی و ایتن هاوک / «کاپیتان فیلیپس»، بیلی ری / «فیلومنا»، استیو کوگان و جف پاپ / «گرگ وال استریت»، ترنس وینتر

بهترین بازیگر مرد مکمل: جارد لتو، «باشگاه خریداران دالاس»
دیگر نامزدها: برخد عبدی، «کاپیتان فیلیپس» / برادلی کوپر، «حقه‌بازی آمریکایی» / میشائل فاسبندر، «۱۲ سال بردگی» / جونا هیل، «گرگ وال استریت»

Oscars 2014 red carpet16 فهرست کامل برگزیدگان اسکار 2014

بهترین بازیگر زن مکمل: لوپیتا نیونگ‌اُ، «۱۲ سال بردگی»
دیگر نامزدها: جنیفر لارنس، «حقه‌بازی آمریکایی» / جون اسکیب، «نبراسکا» / جولیا رابرتز، «August: Osage County» / سالی هاوکینز، «جازمین غمگین

بهترین فیلم بلند انیمیشن: «یخ‌زده»
دیگر نامزدها: «خانواده کرود»، «من نفرت‌انگیز ۲»، «ارنست و سلستین»، «باد، شدید می‌وزد»

بهترین فیلمبرداری: «جاذبه»، امانوئل لوبزکی
«استادبزرگ»، فیلیپ لو سورد / «درون لوئین دیویس»، برونو دلبونل / «نبراسکا»، فدون پاپامایکل / «زندانی‌ها»، راجر دیکینز

بهترین طراحی لباس: «گتسبی بزرگ»، کاترین مارتین
دیگر نامزدها: «حقه‌بازی آمریکایی»، مایکل ویلکینسن / «استادبزرگ»، ویلیام چانگ / / «زن نامرئی»، مایکل اوکانر / «۱۲ سال بردگی»، پاتریشیا نوریس

بهترین مستند بلند: «۲۰ فوت تا ستاره شدن»، مورگان نویل
دیگر نامزدها: «عمل قتل»، جاشوا اوپنهایمر و سیگنی بیرگ سورنسن / «Cutie and the Boxer»، زاکری هاینزرلینگ و لیدیا دین پیلچر / «جنگ‌های کثیف»، ریچارد راولی و جرمی اسکاهیل / «میدان»، جیهان نجیم و کریم عامر

بهترین مستند کوتاه: «بانوی شماره ۶: موسیقی زندگی من را نجات داد»، مالکوم کلارک و نیکلاس رید
دیگر نامزدها: «CaveDigger»، جفری کاروف / «ترس رودررو»، جیسن کوهن / «کارما دیوار ندارد»، ساره اسحاق / «زندان ترمینال: آخرین روزهای سرباز جک هال»، ادگار بارنز

بهترین تدوین: «جاذبه»، آلفونسو کوارون و مارک سنگر
دیگر نامزدها: «حقه‌بازی آمریکایی»، جی کسیدی، کریسپین استراترز و آلن بومگارتن / «کاپیتان فیلیپس»، کریستوفر راوس / «‌باشگاه خریداران دالاس»، جان مک مورفی و مارتین پنسا / «۱۲ سال بردگی»، جو واکر

بهترین فیلم خارجی‌زبان: «زیبایی بزرگ»، پائولو سورنتینو، ایتالیا
دیگر نامزدها: «فروپاشی حلقه شکسته»، فلیکس فان گرونینگن، بلژیک / «تصویر گمشده»، ریتی پان، کامبوج / «شکار»، توماس وینتربرگ، دانمارک / «عمر»، هانی ابو اسد، فلسطین

بهترین چهره‌پردازی و مو: «باشگاه خریداران دالاس»، آدرویتا لی و رابین متیوز
دیگر نامزدها: «بابا بزرگ بد»، استیو پراوتی / «رنجر تنها»، جوئل هارلو و پاسکوا کسنی

بهترین موسیقی: «جاذبه»، استیون پرایس
دیگر نامزدها: «دزد کتاب»، جان ویلیامز / «او»، ویلیام باتلر و اوئن پالت / «فیلومنا»، الکساندر دپلا / «نجات آقای بنکس»، تامس نیومن

بهترین ترانه: ««رهایش کن» از فیلم «یخ‌زده»، موسیقی و ترانه: کریستن اندرسن-لوپز و رابرت لوپز
دیگر نامزدها: «شاد» از فیلم «من نفرت‌انگیز ۲»، موسیقی و ترانه: فارل ویلیامز / «ترانه ماه» از فیلم «او»، موسیقی و ترانه: کارن او و اسپایک جونز /  «عشق عادی» از فیلم «ماندلا: راه طولانی آزادی»، موسیقی: پل هیوسن، دیو ایوانز، آدام کلیتن و لزی مولن، ترانه: پل هیوسن

بخوانید :   مصاحبه جالب و خواندنی با آنا نعمتی

بهترین طراحی صحنه: «گتسبی بزرگ»، طراحی صحنه: کاترین مارتین، طراحی دکور: برورلی دان
دیگر نامزدها: «حقه‌بازی آمریکایی»، طراحی صحنه: جودی بکر، طراحی دکور: هیدر لوفلر / «جاذبه»، طراحی صحنه: اندی نیکلسن، طراحی دکور: رزی گودوین و جون وولارد / «او»، طراحی صحنه: کی. کی. بارت، طراحی دکور: جین سردنا / «۱۲ سال بردگی»، طراحی صحنه: آدام استاکهاوزن، طراحی دکور: آلیس بیکر

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: «آقای هوبلو»، لورن ویتز و الکساندر اسپیگار
دیگر نامزدها: «Feral»، دانیل سوزا و دان گولدن / «یک اسب بگیر!»، لورن مک‌مولان و دوروتی مکیم / «Possessions»، شوهی موریتا / «اتاق روی جارو»، ماکس لانگ و یان لاشور

بهترین فیلم کوتاه زنده: «هلیوم»، آندرس والتر و کیم ماگنوسون
دیگر نامزدها: «من نبودم»، استبان کرسپو / «تنها کمی پیش از دست دادن همه چیز»، زاویه لوگران و الکساندر گاوراس / «باید مراقب همه چیز باشم؟»، سلما ویلهونن و کایرسیکا ساری / «The Voorman Problem»، مارک گیل و بالدوین لی

بهترین تدوین صدا: «جاذبه»، گلن فریمنتل
دیگر نامزدها: «همه چیز از دست رفته»، استیو بودکر و ریچارد هایمنز / «کاپیتان فیلیپس»، اولیور تارنی / «هابیت: ویرانی اسموگ»، برنت برج / «تنها بازمانده»، ویلی استیتمن

بهترین صداگذاری: «جاذبه»، اسکیپ لیوسی، نیو ادیری، کریستوفر بنستید و کریس مانرو
دیگر نامزدها: «کاپیتان فیلیپس»، کریس بردن، مارک تیلور، مایک پرستوود اسمیت و کریس مانرو / مانرو / «هابیت: ویرانی اسماگ»، کریستوفر بویز، مایکل هجز، مایکل سمانیک و تونی جانسن / «درون لوئین دیویس»، اسکیپ لیوسی، گرگ اورلاف و پیتر اف. کرلند / «تنها بازمانده»، اندی کویاما، بو بوردرز و دیوید براونلو

بهترین جلوه‌های تصویری: «جاذبه»، تیموتی وبر، کریس لارنس، دیوید شرک و نیل کوربولد
دیگر نامزدها: «هابیت: ویرانی اسموگ»، جو لتری، اریک سینداون، دیوید کلیتن و اریک رینولدز / «آیرون من ۳»، کریستوفر تاونسند، اریک نش و دان سیودیک / «رنجر تنها»، تیم الکساندر، گری بروزنیچ، ادسان ویلیامز و جان فریزر / «سفر ستاره‌ای درون تاریکی»، راجر گایت، پاتریک توباک، بن گراسمن و برت دالتن

 

منبع: خبر انلاین

(کل ۱۱۳ , ۱ آمار امروز)
loading…


آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي