X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي
loading...

گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

تاريخ : ۲۶ آذر
بازديد : 2142

معمای شاه که مدتی است از شبکه یک سیما پخش می شود اما هنوز نتوانسته است آن طور که باید نظر مخاطبان را به خود جلب کند. در این مطلب عکس هایی از گریمبازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

مراحل تحقیق و پژوهش این سریال تاریخی از اواخر سال ۱۳۸۹ زیر نظر موسی حقانی به‌عنوان مشاور پژوهشی و تاریخی آغاز شد. سریال از دی‌ماه ۱۳۹۱ مقابل دوربین فرشاد خالقی رفته و تصویربرداری آن همچنان ادامه دارد. کاخ سعد آباد، کاخ نیاوران، دکورهای اختصاصی ساخته‌شده در شهرک غزالی، کاخ‌موزه گلستان، موزه عبرت، بناهای تاریخی شهر تهران و… برخی از لوکیشن‌های این سریال است.

معمای شاه با همراهی بیش از ۵۶۰ نفر از عوامل سینما، تئا‌تر و تلویزیون در مسئولیت‌های پشت‌صحنه تولیدشده و ۱۶۰ بازیگر اصلی در کنار ۲۵۴ بازیگر نقش فرعی که تاکنون در آن حضور داشته‌اند؛ آماده می‌شود.

وقایع و رویدادهای این سریال در فاصله سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۵۷ رخ می‌دهد. سریال با ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه و بازگشت آن‌ها به ایران آغاز و با مرگ محمدرضا در قاهره به پایان می‌رسد. در حدفاصل این مقطع زمانی چهل‌ساله، رویدادهای مهم اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه ایران نیز به تصویر کشیده می‌شود.

رضا پهلوی؛ که با القاب رضاخان، میرپنج، سردارسپه و پس از آن رضاشاه، معروف است. در واپسین روزهای سلطنت قاجار بر ایران؛ حکومت را به دست گرفت. او در سال ۱۳۰۴ حکومت پهلوی را بنیان گذاشت و تا سال ۱۳۲۰ سلطنت کرد. رضا شاه در سال ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ (آفریقای جنوبی) درگذشت. از خصایص رضاخان که جعفر دهقان در «معمای شاه» نقشش را ایفا می‌کند، سختگیری است که حتی فرزندانش را از نزدیک شدن به او باز می‌دارد.

moaamaye shah1 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

رضا پهلوی

محمدرضا شاه پهلوی؛ دومین پادشاه دودمان پهلوی و آخرین پادشاه ایران بود. او از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بر ایران حکومت کرد. محمدرضاشاه اولین بار در پی اشغال ایران در جنگ جهانی دوم و دومین بار با کودتای ۲۸ مرداد به قدرت رسید و با انقلاب ۱۳۵۷ از حکومت برکنار شد و در مرداد ۱۳۵۹ در قاهره در گذشت. در این سریال حسین نورعلی؛ نقش جوانی و میانسالی محمدرضا شاه را بازی می‌کند و امیرمهدی کیا در نقش پیری او ایفای نقش می‌کند.

moaamaye shah2 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

محمدرضا شاه پهلوی

moaamaye shah3 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

محمدرضا شاه پهلوی

نیم تاج خانم تاج‌الملوک آیرُملو معروف به «ملکه مادر»، دومین همسر رضاشاه از چهار همسر او بود. تاج‌الملوک پس از به سلطنت رسیدن رضاشاه پهلوی، به علت اینکه مادر ولیعهد محسوب می‌شد از اعتبار و نفوذ ویژه‌ای برخوردار شد که آن را در دوران سلطنت پسرش نیز حفظ کرد. گیتی ساعت‌چی در این سریال ایفاگر نقش مادر شاه ایران است.

بخوانید :   سریال ساخت ایران 2 استارت خورد

moaamaye shah4 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

نیم تاج خانم تاج‌الملوک

اشرف پهلوی، خواهر دوقلوی محمدرضاشاه پهلوی، یکی از چهره‌های تأثیرگذار دربار پهلوی بود. از عمده‌ترین اقدامات اشرف سلسله فعالیت‌های اجتماعی بود، که در قالب آن به امور سیاسی و کسب درآمد می‌پرداخت.

moaamaye shah5 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

اشرف پهلوی

فوزیه؛ خواهر ملک فاروق پادشاه مصر و نخستین همسر محمدرضا پهلوی بود. او سال  ۱۳۱۷ در قاهره به عقد ولیعهد درآمد این زندگی دوامی کمتر از یک دهه داشت و حاصل آن دختری به نام شهناز بود.

moaamaye shah6 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

فوزیه

ثریا اسفندیاری بختیاری؛ ملقب به پرنسس چشم زمردین، دومین همسر محمدرضا پهلوی بود زندگی او با شاه دوامی هفت ساله داشت. شاه عاشق ثریا بود و اگر ثریا می‌توانست برای او جانشینی بیاورد، آنان هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شدند.

moaamaye shah7 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

ثریا اسفندیاری بختیاری

فرح دیبا؛ سومین همسر محمدرضا شاه پهلوی و شهبانوی ایران از ۲۹ آذر ۱۳۳۸ تا ۲۶ دی ۱۳۵۷ بود او تا آاخرین روزهای زندگی محمدرضا شاه کنار او ماند و پس از آن در فرانسه و امریکا زندگی کرد.

moaamaye shah8 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

فرح دیبا

محمد مصدق؛ رهبر نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران شناخته می‌شود، تا پیش از آن نفت ایران زیر سلطهٔ دولت بریتانیا اداره می‌شد.

moaamaye shah9 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

محمد مصدق

سیدمحمود علائی طالقانی؛ از طرفداران دکتر مصدق و از اعضای جبهه ملی بود. او جز مخالفان فعال حکومت پهلوی بود که چندین بار  دستگیر و روانه زندان شد.

moaamaye shah10 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

سیدمحمود علائی طالقانی

سیدابوالقاسم کاشانی؛ مجتهد و مرجع تقلید شیعه و سیاست‌مدار ایرانی و رهبر مذهبی-سیاسی دوران بحرانی ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۲ بود.

moaamaye shah11 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

سیدابوالقاسم کاشانی

مرتضی مطهری؛ از نظریه‌پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود. او در ۱۱ اردیبهشت۱۳۵۸به همراه گروهی از رجال سیاسی انقلابی، هدف گلوله یکی از افراد گروه ضاله فرقان قرار گرفت و به فیض شهادت نائل آمد.

moaamaye shah12 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

مرتضی مطهری

سیّدروح‌الله مصطفوی موسوی خمینی؛ اولین رهبر و اولین ولی فقیه جمهوری اسلامی ایران بود. او از مراجع تقلید شیعه بود که انقلاب ۱۳۵۷ ایران را رهبری کرد و نظام جمهوری اسلامی ایران را بنیان گذاشت.

moaamaye shah13 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

سیّدروح‌الله مصطفوی موسوی خمینی

علی شریعتی مَزینانی، مشهور به دکتر علی شریعتی، از مبارزان و فعالان مذهبی و سیاسی ایران بود، که در ۴۴سالگی به‌صورت مشکوکی در انگلستان درگذشت.

بخوانید :   شکنجه گلشیفته فرهانی توسط اصغر فرهادی در فیلم درباره الی!

moaamaye shah14 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

علی شریعتی

سیدحسین فاطمی؛ از ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۲ وزیر امور خارجه ایران بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد توسط حکومت پهلوی اعدام شد. طرح «جمهوری» در آن مقطع از سوی فاطمی بوده است، به گفتهٔ دکتر مصدق، فکر ملی شدن نفت پیشنهاد دکتر حسین فاطمی بود.

moaamaye shah15 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

سیدحسین فاطمی

سیدمجتبی میرلوحی؛  معروف به نواب صفوی طلبه بنیان‌گذار فدائیان اسلام بود که در اول آذر ۱۳۳۴ بازداشت و در ۲۷ دی اعدام شد.

moaamaye shah16 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

سیدمجتبی میرلوحی

امیر عباس هویدا؛ زمان حکومت پهلوی دوم ۱۳ سال نخست وزیر بود که این طولانی‌ترین ریاست بر دولت در طول تاریخ ایران بوده‌است.

moaamaye shah17 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

امیر عباس هویدا

دکتر جمشید آموزگار از شهریور ۱۳۵۶ تا شهریور ۱۳۵۷ نخست‌وزیر ایران بود. پیشتر نیز، وزیر کشور، وزیر بهداری و رئیس دوره‌ای اوپک بود.

moaamaye shah18 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

دکتر جمشید آموزگار

جعفر شریف‌امامی؛ در طی دو دوره، نخست‌وزیر ایران و به مدت ۱۵ سال، رئیس مجلس سنای ایران بود.

moaamaye shah19 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

جعفر شریف‌امامی

شاپور بختیار؛ سیاست‌مدار ایرانی، دبیرکل حزب ایران، عضو جبهه ملی ایران، از بنیان‌گذاران نهضت مقاومت ملی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و آخرین نخست‌وزیر ایران، پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود.

moaamaye shah20 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

شاپور بختیار

فضل‌الله زاهدی سناتور همدان در مجلس سنا و نخست‌وزیر ایران در سال‌های ۱۳۳۲ و ۱۳۳۳ هجری شمسی بوده‌است. او برای دو حادثه سرشناس‌تر است: نخست سرکوب و دستگیری شیخ خزعل در آغاز دوران رضاشاه و دوم کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که در جریان آن، او جای دکتر محمد مصدق را به عنوان نخست وزیر گرفت.

moaamaye shah21 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

فضل‌الله زاهدی

تیمور بختیار؛ نظامی، سیاستمدار و از بنیانگذارانِ ساواک و نخستین رئیس ساواک در حکومت پهلوی بود. در سال ۱۳۴۹، توسط مامورانِ ساواک به قتل رسید.

moaamaye shah22 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

تیمور بختیار

سپهبد رزم‌آرا نخست‌وزیر ایران در سال ۱۳۲۹ بود. نخست‌وزیری رزم‌آرا با جنجال نفت همراه بود و او ناگزیر شد لایحهٔ قرارداد گس-گلشائیان را که دولت محمد ساعد به مجلس داده بود پس بگیرد.

moaamaye shah23 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

سپهبد رزم‌آرا

مهرداد پهلبد؛ هنرمند و دولت‌مرد ایرانی است. او از ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷ اولین وزیر فرهنگ و هنر ایران و همسر شاهدخت شمس پهلوی بود.

moaamaye shah24 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

مهرداد پهلبد

حسین فردوست؛ همدرس و رئیس دفتر ویژهٔ اطلاعات محمدرضا شاه پهلوی؛ یکی از برجسته‌ترین و مؤثرترین چهره‌های سیاسی ـ اطلاعاتی دوران حکومت پهلوی بود.

moaamaye shah25 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

حسین فردوست

اردشیر زاهدی؛ وزیر خارجه ایران و آخرین سفیر ایران در آمریکا در دورهٔ محمدرضا شاه پهلوی بود.

بخوانید :   عکسهای بهنوش طباطبایی در اکران خصوصی فیلم سد معبر

moaamaye shah26 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

اردشیر زاهدی

اسدالله خان عَلَم امیر قاینات مشهور به اسدالله علم؛ از مهم‌ترین چهره‌های سیاسی دوران محمدرضاشاه پهلوی، بود. او نخست‌وزیر ایران از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۲ و وزیر دربار از سال ۱۳۴۵ تا ۵۶ بود. او در اواخر وزارتش درباره اوضاع نامساعد کشور به شاه هشدار داده بود. علم در روز جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۵۷ درگذشت.

moaamaye shah27 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

اسدالله خان عَلَم

شاپور جی ریپورتر؛ پس از جنگ دوم جهانی به عنوان رئیس شبکه سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا در ایران اقامت داشت. او نقش اصلی و تعیین‌کننده در بسیاری حوادث داشت. سرانجام در اسفند ۱۳۸۳ بر اثر سرطان پروستات در گذشت.

moaamaye shah28 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

شاپور جی ریپورتر

ارنست پرون؛ یکی از نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوستان محمدرضا شاه پهلوی اهل سوئیس بود و در دوران ولیعهدی با وی به ایران آمد و تا پایان عمر (۲۵ سال) در کنار او ماند. و چه در زمان ولیعهدی و چه پادشاهی محمدرضا انجام برخی ماموریت‌های شخصی و غیررسمی را برای شاه برعهده داشت.

moaamaye shah29 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

ارنست پرون

ژوزف استالین؛ رهبر و سیاست‌مدار کمونیست شوروی بود که از اواسط دهه ۲۰ تا مرگش در ۱۹۵۳ رهبر عملی حزب کمونیست اتحاد شوروی بود.

moaamaye shah30 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

ژوزف استالین

سِر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل؛ سیاست‌مدار و نویسندهٔ بریتانیایی نخست‌وزیر بریتانیا بود.او در سال ۱۹۴۳ به همراه رزولت و استالین در کنفرانس تهران که هدف کلّی‌اش توافق در مورد چهرهٔ جهان پس از پایان جنگ جهانی دوم بود شرکت کرد.

moaamaye shah31 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

سِر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل

روح‌الله خالقی آهنگساز سرود معروف و پرافتخار «ای ایران ای مرز پرُگهر»

moaamaye shah32 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

روح‌الله خالقی

عبدالکریم ایادی ارتشبد؛ از دوستان نزدیک محمدرضا شاه پهلوی و پزشک مخصوص دربار بود.

moaamaye shah33 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

عبدالکریم ایادی ارتشبد

شعبان جعفری؛ مشهور به «شعبون بی‌مخ» یکی از نام‌های جنجالی تاریخ معاصر ایران و از بازیگران اصلی کودتای ۲۸ مرداد بود.

moaamaye shah34 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

شعبان جعفری

کریم پاشا بهادری؛ نامزد فرح بود که پس از مطرح شدن ازدواج او با محمدرضا نامزدیشان بهم خورد. بهادری ارتباطش را با دربار حفظ کرد و در سال ۴۶ رییس دفتر فرح پهلوی شد و به دلیل روابط ویژه‌اش با فرح، در سیاست ایران نقش موثری داشت.

moaamaye shah35 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

کریم پاشا بهادری

پروین غفاری؛ در فیلم‌هایی چون موطلایی شهر ما و طوفان در شهر ما نقش اصلی را ایفا کرده و براساس آن‌چه در تاریخ آمده معشوقه محمدرضا شاه قبل از ازدواجش با فرح بوده است.

moaamaye shah36 گریم بازیگران معمای شاه و شباهتشان به شخصیت های اصلی/عکس

پروین غفاری

loading...
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. فاطمه

    من ازگریم سعیدداخ درنقش دکترشریعتی امد ازنظره چهره خیلی شبیه ایشون هنرمند خوبی هستندموفق باشیدآقای داخ عزیزم

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي