X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

کشف گور دسته جمعی اجساد ایرانی در عراق

دسته بندي : اخبار,حوادث
تاريخ : ۳۰ مهر
بازديد : 250

کشف گور دسته جمعی اجساد ایرانی در عراق

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با تأیید اینکه اجساد یافت‌شده در گور دسته‌جمعی عراق ایرانی هستند، گفت: ‌هر چند اجساد نسبتا سالم مانده‌اند و کارت شناسایی‌شان سالم است اما بررسی‌ها نشان داده که تاریخ این اتفاق به ۸ سال گذشته برمی‌گردد.
به گزارش ایلنا، محسن نظافتی با بیان اینکه تاریخ فوت این اجساد یافت شده قطعا به ۸ سال گذشته برمی‌گردد، احتمال کشته شدن این افراد توسط داعش را رد کرد.

او ادامه داد: تاریخ این اتفاق به زمانی برمی‌گردد که حکومت صدام به‌تازگی سقوط کرده بود و مردم به صورت خودجوش از مرزهای ایران به عراق می‌رفتند.

نظافتی درباره جدید بودن کارت‌های شناسایی این اجساد تاکید کرد: ‌اینکه کارت شناسایی تازه و سالم مانده به معنای آن نیست که تاریخ صدور آن جدید است بلکه کارت‌ها پرسی بودند و سالم مانده‌اند.

وی با بیان اینکه تا کنون هیچ کمبودی در آمار تعداد زائران ایرانی به عراق در قالب کاروان و سفرهای انفرادی نداشته‌ایم، گفت: تنها نام ۵ نفر از زائران ایرانی در برگشت ثبت نشده است که آن هم به خاطر این بوده که به دلیل حمل مواد مخدر دستگیر شده بودند.

او تاکید کرد: از سال گذشته تا به امروز اسامی تمام زائرانی که به صورت انفرادی از مرزهای ایران به سمت عراق رفته‌اند را ثبت کرده‌ایم و تنها در یک مورد نام زائران ثبت نشد که آن هم به اربعین سال گذشته برمی‌گردد که به‌دلیل هجوم مردم به مرز‌ها در برگشت از عراق امکان ثبت اسامی وجود نداشت.

بخوانید :   آدرس باغ گلهای کرج

نظافتی با بیان اینکه هنوز جزئیات محدودیت‌های اعزام زائران به عراق در ایام محرم نهایی نشده است، گفت: قطعا پس از برگزاری جلسات نهایی با مسئولان وزارت کشور و امورخارجه جزئیات را اعلام می‌کنیم.

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت در پایان به مردم توصیه کرد: از زائران تقاضا داریم از سفر به عراق به صورت انفرادی و خانوادگی بپرهیزند و در قالب کاروان عازم عراق شوند. قطعا کاروان‌های ایرانی از مزایای بیمه، درمان و اسکورت بهره‌مند می‌شوند چنانکه روز گذشته شاهد ۵ انفجار در عراق بودیم که خوشبختانه هیچ‌کدام از مجروحین و کشته شده‌ها از زائران ایرانی نبودند.

 جزئیات جدید از گور دسته‌جمعی
خبر کشف گور دسته‌جمعی در اطراف بغداد و وجود اجساد زائران ایرانی در این گور در سر خط خبرهای این روزها قرار گرفته است. نخستین‌بار خبر کشف این گور را سایت خبری مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران به نقل از شبکه خبری الفرات منتشر کرد. این گور دسته جمعی توسط یکی از گروه‌های شبه‌نظامی متشکل از نیروهای داوطلب برای مبارزه با داعش، وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق کشف شده است.

این گور دقیقا در منطقه لطیفیه، ۲۰ کیلومتری جنوب غرب بغداد کشف شده است. این منطقه تا چندی پیش تحت اشغال داعش بوده و به تازگی توسط این گروه شبه نظامی از وجود داعش پاکسازی شده است.در گور دسته جمعی اجساد افراد ایرانی و عراقی دفن شده‌اند. لطیفیه یکی از شهرک‌های اطراف بغداد است.

بخوانید :   پخش فیلم دو دختر اصفهانی اشتباه بود
ساکنان این شهر ابتدا شیعه بودند اما در زمان حکومت قبلی عراق نیروهای رژیم بعث دست به تغییر جمعیتی این شهر زدند و به زور اکثریت ساکنان شیعه این شهرک را بیرون راندند و سنی‌ها را به آنجا کوچ دادند. درحال حاضر اکثریت این منطقه سنی‌مذهب است.

این شهر در مسیر حرکت زائرانی که از بغداد قصد تشرف به کربلا دارند قرار دارد. برخی منابع خبری عراقی می‌گویند تا کنون جسد ۸۰ نفر از این گور بیرون کشیده شده است و با توجه به وضعیت اجساد احتمال می‌رود این اجساد متعلق به افرادی باشند که قصد داشتند به صورت پیاده برای روز عرفه در کربلا باشند.

ایلنا نوشت: هنوز هیچ منبع رسمی‌ خبری مبنی بر این که چه تعداد از این اجساد ایرانی و چه تعداد از این اجساد عراقی هستند منتشر نکرده است اما با توجه به تازه بودن اجساد و تائید اینکه به همراه این اجساد اوراق شناسایی بوده است پیش‌بینی می‌شود ظرف امروز و فردا خبرهایی در این زمینه منتشر شود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي