X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي
loading...

چرا زنان مطلقه نمی خواهند دوباره ازدواج کنند؟

دسته بندي : اجتماعی,اخبار
تاريخ : ۳ دی
بازديد : 939

زنان مطلقه که اکثرا به دلایل ناخوشایندی از همسر خود جدا شده اند حالا حالاها راضی به ازدواج با فرد دیگری نیستند هر چند هیچ محدودیتی در این زمینه ندارند!talagh چرا زنان مطلقه نمی خواهند دوباره ازدواج کنند؟

بحران و مسائل ناشی از طلاق

ازدواج نهادی است که از طریق آن مرد و زن با هم پیمان زناشویی می‌بندند، اما این پیوند ممکن است به دلایلی منجر به شکست شود یا با فوت یکی از زوجین از هم گسیخته شود. جدایی زن و مرد از یکدیگر، مشکلات زیادی را سر راه فرد طلاق‌گرفته یا همسر از دست داده قرار می‌دهد. گروهی از زنان در زندگی خود به بن‌بست می‌رسند و طلاق را به‌عنوان تنها راه چاره خود برمی‌گزینند. در این میان گروهی از آنها به دلیل فرار از بحران و مسائل ناشی از طلاق همچون مشکلات مالی، روانی، اجتماعی، عاطفی و حتی فرار از حرف‌ها و طعنه‌های اقوام و آشنایان خیلی سریع و ساده خواستار تشکیل زندگی مجدد هستند، اما شاید اکثریت آنها این نکته را در نظر نمی‌گیرند که انتخاب در ازدواج مجدد به مراتب سخت‌تر از ازدواج اول است، چرا که اگر این‌بار هم با شکست مواجه شود، آثار زیانبار اجتماعی و روانی مخرب​تری را به جای می‌گذارد.

ازدواج دوم در بین زنان با وجود عدم برخورداری از هیچ محدودیتی حقوقی و قانونی و به دلیل مشکلات فرهنگی و دیدگاه‌های افراد در جامعه همچون گذشته با تابو روبه‌رو است. چندی پیش بر اساس بررسی‌های انجام شده خبری مبنی بر ثبت ۱۹ طلاق در هر ساعت منتشر شد، این آمار خود گواه وضعیت زنان و مردان مطلقه در کشور است و چگونگی برآورده شدن نیازهای عاطفی، اقتصادی و روانی آنها را زیر سوال می‌برد. آنچه در ادامه می‌خوانید نظرات فریده غیرت، حقوقدان و فعال زنان درباره نیازهای زنان و قوانین حمایتی مربوط به آنهاست.

بخوانید :   بيوگرافی سام اصغری نامزد بریتنی اسپیرز + عكسهای سام اصغری

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان نسبت به مردان کمتر به ازدواج دوم تن می‌دهند، به نظر شما دلیل این مساله چیست؟
باید مسائل اجتماعی و دیدگاه‌های مختلف در زمینه ازدواج دوم زنان مورد بررسی قرار گیرد. اغلب این زنان به دلایل متعددی همچون بدبینی یا به دلیل شکست در ازدواج اول تمایلی به ازدواج دوم ندارند. آنها بر این باور هستند که با این تصمیم‌گیری با مشکل مواجه خواهند شد و مسائل و مشکلات گذشته ازدواج آنها را با جدایی و طلاق همراه خواهد کرد. تعدادی از این زنان نیز با رهایی از زوجیت اول خواستار آزادی از قید و بند زوجیت هستند؛ به قول معروف نمی‌خواهند آقا بالاسری داشته باشند. گروهی دیگر از آنها نیز به دلیل عدم تضمین‌های کافی در قوانین از ازدواج مجدد واهمه دارند. اگر از زنان مطلقه درباره ازدواج و زندگی مشترک سوال شود، به نسبت آنها نیز از عدم وجود خاطرات خوش در زندگی مشترک و عدم وجود خاطره خوش هنگام جدایی سخن می‌گویند و به نوعی این اتفاق را به عنوان فاجعه‌ای در زندگی خود یاد می‌کنند. زنان در جامعه ما وقتی تصمیم به جدایی می‌گیرند با ناراحتی و دردسر فراوانی همچون واگذاری برخی از حقوق به زوج مواجه می‌شوند و به این ترتیب آنها نه تنها هیچ نظر مثبتی نسبت به ازدواج دوم ندارند، بلکه از این امر نیز واهمه دارند. زنان به دلیل نارسایی‌های موجود در قانون با مشکلات گوناگونی در امر ازدواج و طلاق و تصمیماتی از این نوع روبه‌رو هستند. در واقع، وقتی زنان برای نخستین بار تصمیم به ازدواج می‌گیرند تضمین‌های کافی برای خود قائل نیستند، اما در ازدواج دوم به دلیل اینکه بر قوانین اشراف نسبی پیدا کرده‌اند و مشکلات ناشی از طلاق را می‌دانند به نسبت یا مبادرت به ازدواج دوم نمی‌کنند یا این امر را به سختی و با ناراحتی می‌پذیرند.

بخوانید :   بیوگرافی پروفسور کردوانی + ماجرای ازدواج

 

کدام موانع قانونی زنان را در امر طلاق با مشکل رو‌به‌رو می‌کند؟
طلاق برای زنان در کشور ما با مشکلات عدیده رو‌به‌رو است. در قوانین کشور ازدواج با انتخاب و موافقت زن انجام می‌شود، اما متاسفانه وقتی که ازدواج شکل می‌گیرد این مساله از یک رابطه و قرارداد حقوقی خارج می‌شود و به شکل ایقاع درمی‌آید، یعنی در چنین شرایطی طلاق فقط در اختیار مرد است و در صورت درخواست زن طلاق با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. زن در این شرایط باید دلایل درخواست خود را در قالب اعتیاد، مشکلات رفتاری، محکومیت و حبس، ترک نفقه، ازدواج مجدد و… به دادگاه ثابت کند تا بتواند طلاق بگیرد. در کل این مسائل را می‌توان جزو موانع و مشکلات موجود برای طلاق زنان برشمرد.با توجه به اینکه مهریه حق زن است، اما بیش از۸۰ درصد زنان بعد از طلاق با مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستند.

 

در دنیای امروز هر کسی باید بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد؛ یک زن مطلقه از لحاظ اقتصادی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. این در حالی است که زن فقط در صورت اخذ مهریه می‌تواند از لحاظ اقتصادی مخارج خود را تامین کند. اما باید به این واقعیت اذعان داشت که اکثر زنان درخواست‌کننده طلاق مهریه خود را می‌بخشند یا به شکل توافقی و با اخذ کمترین مبلغ از زوج جدا می‌شوند. با وجود تورم و شرایط اقتصاد موجود در جامعه این رقم‌ها در حدی نیست که بتوان به آن تکیه کرد. بنابر قانون فقط مرد طلاق‌دهنده مکلف به پرداخت مهریه است. در این شرایط زنان در صورت عدم حضور در بازار کار و عدم کسب موقعیت اجتماعی با مشکلات اقتصادی مواجه می‌شوند.

بخوانید :   متن دعای عهد + ترجمه

 

برای تسهیل در ازدواج دوم زنان باید چه اقداماتی انجام شود؟
این مسائل به ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی جامعه مربوط می‌شود. زنان باید متکی به خود تربیت شوند. آنها باید توان کسب درآمد داشته باشند تا در مواجهه با چنین مشکلاتی درمانده نشوند. در چنین شرایطی به قول معروف نباید زن چشمش به دست مرد باشد. در زمینه ازدواج دوم، مسائل مربوط به طلاق و دیدگاه‌های موجود در آن باید تغییرات عمده در تربیت و فرهنگ جامعه اعمال شود و فقط با ارائه یک نسخه و دستورالعمل نمی‌توان کاری از پیش برد.
در چند سال اخیر شاهد یکسری تغییرات در قوانین مهریه، ازدواج و طلاق هستیم. به نظر شما این تغییرات تا چه حد به نفع زنان اعمال شده است؟
صادقانه عرض می‌کنم، بسیاری از قوانین تصویب‌شده به نفع زنان نیست و تغییرات موجود نیز بسیار ناچیز است. امیدواریم در مجلس آینده تعداد زنان افزایش یابد و به این ترتیب آنها بتوانند بر قوانین اظهارنظر کنند و قوانین را به نفع جامعه زنان تغییر دهند.

 

منبع: سلامت نیوز

 

loading...
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي