X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

چرا باید آب بنوشیم؟

دسته بندي : اخبار پزشکی,سلامت
تاريخ : ۲۹ فروردین
بازديد : 580
 چرا بايد آب بنوشيم؟

متخصصان بهداشت عمومی همواره تاکید می‌کنند که نوشیدن آب به طور مرتب برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

به گزارش گــهــر به نقل از ایسنا، هرچند این مایع تقریبا در تمام اعضای بدن موجود است اما در برخی اعضاء مثل ریه‌ها و مغز و نیز مایعاتی چون خون، لنف، بزاق و ترشحات غدد و ارگان‌های دستگاه گوارشی حجم بیشتری آب وجود دارد.

شبکه خبری تورنتو نیوز در گزارشی در این باره آورده است باور عمومی این است که ما فقط زمانی که بدنمان به آب نیاز دارد احساس تشنگی می‌کنیم هر چند این ارتباط درست است اما مطالعات اخیر در عین حال نشان داده است که چندین شاخص دیگر برای نرسیدن آب کافی به برخی از نقاط بدن یا کل آن وجود دارند که بی توجهی و نادیده گرفتن آنها می‌تواند منجر به بروز چندین بیماری جدی شود.

اکثر ما زمان زیادی از ساعات کاری خود را در محیط‌هایی سپری می‌کنیم که دستگاه تهویه هوا دارند و بنابراین به طور طبیعی در این مواقع احساس تشنگی نمی‌کنیم اما این بدان معنی نیست که بدنمان به آب نیاز ندارد. علاوه بر تشنگی کمبود آب در بدن می‌تواند باعث ایجاد خستگی زیاد شود.

به طور کلی متخصصان تاکید دارند که برای سلامتی بهتر به اندازه کافی آب بنوشند.

بخوانید :   مواد مغذی که کمبود آن بسیار شایع است

این گزارش می‌افزاید: همانطور که آب کمک می‌کند تا یک دانه به یک درخت تبدیل شود به بدن انسان نیز همین گونه کمک رسانی می‌کند. جریان آب در داخل و خارج سلول‌ها منجر به تولید انرژی می‌شود. این انرژی همراه با سایر منابع شیمیایی انرژی در بدن ذخیره می‌شود. انرژی تولید شده توسط آب در سلول‌ها به انتقال تکانه‌ها در اعصاب کمک می‌کند. در عین حال محتوای آب موجود در بدن روی عملکرد انواع مختلف پروتئین‌ها و آنزیم‌های محلول در آب تاثیر می‌گذارد.

آب هم چنین به مرطوب نگه داشتن جداره اعضای داخلی بدن کمک می‌کند و در حفظ حجم طبیعی مایعاتی چون خون و لنف موثر است. آب به علاوه حرارت بدن را تنظیم می‌کند و در خارج کردن سموم از بدن نقش حیاتی دارد. علاوه بر این‌ها، آب برای تنظیم ساختار طبیعی و عملکردهای پوست ضروری است. بدن انسان به طور متوسط روزانه چهار لیتر آب از دست می‌دهد بنابراین برای جلوگیری از کاهش آب بدن یا به اصطلاح دی هیدراته شدن مصرف آب کافی برای جبران این ذخیره از دست رفته، ضروری است.

 

گردآوری: گروه سلامت گــهــر

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي