X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

راهکارهای ساده برای لاغر شدن و لاغر ماندن

دسته بندي : تغذیه,سلامت
تاريخ : ۲۴ شهریور
بازديد : 349

کاهش وزن و لاغر شدن همیشه یکی از دغدغه های اصلی افراد به ویژه خانم ها بوده است. در این مطلب به راه هایی برای لاغر شدن و لاغر ماندن می پردازیم.

laghari راهکارهای ساده برای لاغر شدن و لاغر ماندن

کاستن از وزن و بعد دوباره اضافه وزن پیدا کردن (وضعیت یویو یا رولر کوستر) برای بسیاری از افراد پدیده‌ای آشنا است. اغلب چنین افرادی شمار رژیم‌های غذایی، قرص‌ها، مکمل‌ها و وسیله‌های ورزشی که به امید وزن کم کردن به کار برده‌اند، از دستشان در رفته است، اما شما با انجام کارهایی می‌توانید جلوی این پدیده را بگیرید و بخت خود را برای کاهش وزن طولانی‌مدت افزایش دهید.

اما به جای جستجوی علاجی جادویی برای چاقی،‌ بهتر است بیاموزید که واقعاً چه کار باید کرد تا وزنتان کم شود و این کاهش وزن تدوام یابد. رعایت توصیه‌های زیر به شما در این راه کمک می‌کند.

–  بدانید که چطور وزن کم می‌شود. هیچ راهی به جز سوزاندن کالری‌های بیشتر از کالری‌هایی که دریافت می‌کنید وجود ندارد. حدود نیم کیلوگرم چربی بدن معادل ۳۵۰۰ کالری است. اگر بخواهید حدود نیم کیلوگرم در هفته وزن کم کنید باید به طور میانگین ۵۰۰ کالری در روز بیلان منفی داشته باشید. این کار به طور ایده آل با افزایش فعالیت جسمی و مقداری کاستن از غذای دریافتی‌تان انجام می‌شود. توجه داشته باشید که کاهش وزن در ابتدا با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد،‌ و بعد روند کاهش وزن کندتر می‌شود.

بخوانید :   خواص بابونه برای تسکین دردها

–  محاسبه کنید که چه تعداد کالری در روز برای کارکرد معمول بدنی نیاز دارید، میزان کالری مورد نیاز روزانه شما بستگی میزان متابولیسم پایه (BMR) شما دارد. BMR به معنای میزانی از کالری است که بدن شما در حال استراحت می‌سوزاند. BMR معادل ۶۰ تا ۷۵ درصد همه کالری‌هاست که در یک روز معین می‌سوزانید. بعد از محاسبه BMR و میزان نیاز روانه به کالری،‌ هدفی واقع‌گرایانه از لحاظ کاهش وزن برای خودتان تعیین کنید. کم کردن وزن در حدی که بیشتر از نیم تا یک کیلوگرم در هفته نباشد واقع‌گرایانه و قابل‌دستیابی است. کاهش وزن سریع‌تر و بیشتر به احتمال زیاد درازمدت نخواهد بود و فرد دوباره به وزن اولیه‌اش باز خواهد گشت.

–  راهبردتان را تعیین کنید. بدون توجه به اینکه هدف شما از لحاظ میزان کاهش وزن چه باشد، بهترین رویکرد افزایش فعالیت جسمی و کاهش کالری دریافتی است. برای مثال اگر می‌خواهید بیلان منفی ۵۰۰ کالری در روز ایجاد کنید، هدفتان این باشد که ۲۵۰ کالری در روز کمتر دریافت کنید،‌ و ۲۵۰ کالری دیگر در روز از طریق ورزش بسوزانید.

– راه‌هایی را بیابید که کالری دریافتی‌تان را کم کنید. از جمله وعده‌های غذایی کوچک‌تر و به تعداد بیشتر در طول روز بخورید، خوردن صبحانه را کنار نگذارید، مراقب مصرف نوشابه‌های پرکالری مانند آب‌میوه شیرین‌شده، نوشابه گازدار، قهوه با خامه باشید،‌ و مقدار زیادی میوه، سبزی، غلات کامل،‌ و مواد پروتئینی بدون چربی بخورید، چربی‌های سالم را جایگزین چربی‌های ناسالم اشباع‌شده و ترانس کنید،‌ و رژیمتان را در سراسر روزهای هفته رعایت کنید نه اینکه در برخی از روزهای هفته رژیم سخت‌تری بگیرید.

بخوانید :   بهترین ورزش ها برای بدن انسان کدام است

– در اغلب روزهای هفته ورزش کنید تا هم آمادگی بدنی به دست آورید و هم کالری بسوزانید. هدفتان انجام ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته باشد. افزودن تمرین‌های قدرتی میزان متابولیسم پایه شما را بالا خواهد برد،‌ به‌این‌ترتیب حتی در حال استراحت کالری بیشتری خواهید سوزاند. هنگام شروع برنامه ورزشی با پزشکتان از لحاظ وضع سلامتتان برای انجام تمرین‌های جسمی مشورت کنید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي