X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

خطر ابتلا به اوتیسم برای نوزادان سزارینی

دسته بندي : اخبار پزشکی,سلامت
تاريخ : ۱۹ اردیبهشت
بازديد : 513

نوزادان سزارینی خطر ابتلا به اوتیسم تهدیدشان می کند

autism cesarean خطر ابتلا به اوتیسم برای نوزادان سزارینی

مشاور وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی گفت: میزان شیوع اختلال اوتیسم در کودکانی که به روش سزارین متولد می شوند، ۲۰ درصد از نوزدانی که به روش زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند، بیشتر است.

محمدتقی جغتایی افزود: سزارین در بروز اختلال اوتیسم یا اختلالخودماندگی، در نوزادان موثر است و میزان شیوع اختلال اوتیسم یا اختلال در خودماندگی در کودکانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند، ۲۰درصد بیشتر از نوزادانی است که با زایمان طبیعی متولد می‌شوند.

وی گفت: البته سزارین در برخی موارد که علل فیزیولوژیک و پزشکی دارد، مانند کوچک بودن لگن مادر یا نچرخیدن سر نوزاد و .. باید انجام شود، اما مورد آن زیاد نیست.

جغتایی افزود:‌ سزارین موجب افزایش استرس به مادر و نوزاد می شود، و همین امر احتمال بروز بیماری اوتیسم را در بین نوزادانی که به این روش به دنیا می آیند، بیشتر می‌کند.

بیماری اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی است، که فرد مبتلا در برقراری ارتباط با دیگران دچارمشکل می‌شود، و به اشتباه تصورمی شود این افراد عقب مانده ذهنی هستند، در حالی که به گفته حسین نحوی نژاد، معاون سازمان بهزیستی بیش از ۵۰ درصد این افراد از هوش طبیعی برخوردار هستند.

بخوانید :   تپش قلب و تنگی نفس چه عللی دارند؟

نحوی نژاد، اعلام کرد که تاکنون حدود ۳ هزار فرد مبتلا به اوتیسم در کشورشناسایی شده‌اند، و تحت مراقبت هستند اما با توجه به آمارهای جهانی، تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰هزار فرد مبتلا به این اختلال در کشور باشند، که اغلب آ‌نها ناشناخته مانده‌اند.

آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد، بیش از۵۰‌درصد زایمان ها در ایران به روش سزارین انجام می‌شود، و این میزان دربیمارستانهای خصوصی بالای ۷۵ درصد است، درحالی براساس استانداردهای جهانی میزان موارد سزارین در کشورها، نباید از ۱۵ درصد کل زایمان ها بیشتر باشد.

لازم به ذکر است که سالانه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کشور متولد می‌شوند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي