X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

بریتانیا گیج شد ، کامرون استفعا داد و در ادامه …

تاريخ : ۴ تیر
بازديد : 618

با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اوضاع این کشور بسیار آشفته شده است ، اولین پس لرزه های این رای گیری استعفای دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا را در پی داشت

britannia بریتانیا گیج شد ، کامرون استفعا داد و در ادامه ...

رأی شوک آور مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا در همه پرسی تاریخی روز پنجشنبه گذشته، باعث سقوط آزاد ارزش پوند و به هم ریختن بازارهای سهام در روز جمعه شد.

به گزارش انتخاب، پوند انگلیس روز جمعه در بازار مبادلات ارزی، در برابر دلار آمریکا با ۱۰٫۵۲ درصد کاهش، در مقابل ۱٫۳۳۰۵ دلار و همچنین با ۷٫۶۵ درصد کاهش در مقابل یورو، در مقابل ۱٫۲۰۹ یورو معامله شد.

این برای اولین بار از سال ۱۹۸۵میلادی است که نرخ برابری پوند در برابر دلار تا این حد سقوط می کند.
اواسط روز پنجشنبه گذشته به دلیل احتمال پیروزی حامیان حضور انگلیس در اتحادیه اروپا، نرخ برابری پوند در برابر دلار به شدت افزایش یافته بود.

به گفته تحلیل گران انتظار می رود که ارزش شاخص سهام بورس فوتسی ۱۰۰ لندن که در آن در هرروز کاری سهام ۱۰۰ شرکت مهم و بزرگ انگلیس ازنظر ارزش بازاری سهام ثبت‌شده در بورس، ارزش‌گذاری و خریدوفروش می‌شود، در شروع معاملات در روز جمعه با کاهش هفت درصدی مواجه شود.

نخست وزیر انگلیس استعفا می دهد

بخوانید :   عذرخواهی جهانگیری پس از رفتن با کفش به چادر زلزله زده ها

در پی مشخص شدن نتیجه همه پرسی در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون نخست وزیر این کشور اعلام کرد استعفا می دهد.

خبرگزاری رویترز  نوشت:  نخست وزیر بریتانیا در پی اعلام نتیجه نهایی رفراندوم مبنی بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اعلام کرد از سمت خود استعفا می دهد.

دیوید کامرون درسخنرانی خود پس از رای به خروج از اتحادیه اروپا اعلام کرد که در ماه اکتبر از قدرت کناره گیری خواهد کرد و حزب محافظه کار می بایست رهبر جدیدی برای خود گزینش کند.

کامرون گفت: انگلستان به نخست وزیری جدید برای تصمیم گیری در خصوص شروع فرایند قانونی خروج از اتحادیه نیاز دارد.

کامرون طرفدار بقای انگلیس در اتحادیه اروپا بود اما اکثریت در رفراندوم به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند.

اولین پس لرزه های خروج از اتحادیه اروپا

براساس گزارش های منتشر شده، رای مردم انگلیس به برگزیت سبب شد که بازار سهام در ژاپن کار خود را در روز جمعه با سقوط چشمگیر آغاز کند.

گزارش ها حاکی از سقوط هشت درصدی ارزش سهام نیکی و متوقف شدن موقت معاملات در بازار سهام ژاپن است .
علاوه بر کامرون نخست‌وزیر و جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس، تاکنون شمار زیادی از مدیران شرکت‌های بزرگ انگلیسی و اقتصاددانان ضمن اشاره به آثار منفی برگزیت هشدار داده‌ بودند که خروج این کشور از اتحادیه اروپا، اقتصاد انگلیس را با خطرات مختلف ازجمله رکود، سقوط پوند روبرو می‌کند.

بخوانید :   جزئیات قتل ملیکا 8 ساله این بار در مخروبه های خوزستان! + تصاویر

زمزمه جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا

همه پرسی تاریخی انگلستان جریان جدایی طلبانه ایرلند شمالی را که منافع خود را در همگامی با اتحادیه جستجو می کند، به فکر برگزاری همه پرسی برای حذف مرز زمینی با جمهوری مستقل ایرلند انداخته است.

به گزارش انتخاب به نقل از ایندپندنت، «شین فین» از قدیمی ترین احزاب سیاسی ایرلند شمالی نتیجه همه پرسی تاریخی انگلستان در زمینه جدایی از اتحادیه اروپا را زمینه ساز رای گیری برای اتحاد و یکپارچگی این بخش از بریتانیا با کشور جمهوری ایرلند دانست.

 

لازم به ذکر است که ایرلند شمالی تنها بخش از بریتانیا است که مرز خاکی مشترک با یکی دیگر از کشورهای عضور اتحادیه اروپا (جمهوری ایرلند) دارد و هیچ معلوم نیست که خروج انگلستان از اتحادیه چه نتایجی بر رابطه این دو همسایه دارد قرابت بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

 

ناگفته نماند که ایرلند شمالی از طرفدران سرسخت تداوم حضور در اتحادیه بود و ضمنا این بخش از انگلستان جریان های جدایی طلبانه در آن سابقه چشمگیری دارد، کمک های هنگفتی را تحت عنوان پروژه توسعه صلح و ثبات از اتحادیه اروپا دریافت می کرد.

 

به باور برخی سیاستمداران، اجرای طرح «برگزیت» یا همان خروج از اتحادیه به منزله اعمال قوانین مرزی نظیر کنترل روادید بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند خواهد بود حال آنکه برخی دیگر بر این باورند که این مسئله به جدایی ایرلند شمالی از بریتانیا منجر خواهد شد.

بخوانید :   عذرخواهی جالب شهردار تنکابن از پیرزن سبزی فروش / عکس

 

در این میان، از زمزمه های جدایی طلبانه اسکاتلند نیز نباید غافل شد چرا که این بخش از انگلستان نیز در همراهی با ایرلند شمالی به ماندن در اتحادیه رای مثبت داد حال آنکه نتیجه نهایی همه پرسی آغاز روند معکوس – خروج از اتحادیه- را کلید زد.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي