X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي
loading...

بررسی فصل دوم شهرزاد و حواشی آن

تاريخ : ۲۷ تیر
بازديد : 558

در این قسمت از بخش فرهنگی پورتال گهر جزییات خبر بررسی فصل دوم شهرزاد و حواشی آن  را در ادامه می خوانید

فصل دوم شهرزاد بررسی فصل دوم شهرزاد و حواشی آن

بررسی فصل دوم شهرزاد و حواشی آن

فصل دوم سریال شهرزاد با اینکه توجه ها را کاملا به سمت خودش جلب کرده اما با ضعف ها، ابهامات، بازارگرمی ها و گاف هایی رو به رو است، این موارد را در سه قسمت اول سریال بررسی کرده ایم.

پیش درآمد

خیلی پیش تر از این که شهرزاد به فصل دوم برسد و قسمت اول از این فصل به بازار بیاید، نوشتیم که کار حسن فتحی برای فصل جدید خیلی سخت است. از یک طرف انتظار مخاطبان از سریال بالا رفته و از طرف دیگر این احتمال وجود دارد که تغییرات جدید، به مذاق آنها خوش نیاید. هر دو این مسائل اتفاق افتاد. مخاطبان دنبال چیزی فراتر از آنچه حسن فتحی با حساسیت بالا تولید کرده هستند و کوچکترین اتفاق منفی هم برآشفته شان می کند.

مسئله دیگر این که خیلی ها هنوز نتوانسته اند با تغییراتی مثل مرگ بزرگ آقا، جانشینی قباد، زندگی زناشویی شهرزاد و فرهاد ورود شخصیت های جدید و… کنار بیایند و برای همین هم فصل دوم برایشان ناملموس است. همه این ها به کنار، ضعف ها ابهامات و گاف هایی هم در سه قسمت ابتدایی فصل دوم وجود دارد که وزن آن را در مقایسه با فصل اول پایین تر می آورد. ضمن مرور این موارد، بخشی از نظرات مخاطبات را هم درباره فصل جدید مرور می کنیم.

بازار گوشواره و گردنبند

گردنبند مرغ آمین که فرهاد در فصل اول سریال به شهرزاد هدیه داد آنقدر مورد توجه قرار گرفت که به عنوان یک محصول با قیمت های مختلف در سایت شهرزاد برای فروش گذاشته شد و نهایتا درآمد خوبی هم نصیب عوامل سریال کرد تا جایی که حتی تقلبی آن هم به بازار آمد و از طرح آن در جاهای مختلفی استفاده شد.

بخوانید :   بهنام صفوی پدر شد + عکس پسر بهنام صفوی

خلاصه در دوره ای حسابی روی بورس بود. حالا به نظر می رسد آنقدر فروش این گردنبند خوب بوده که عوامل تصمیم گرفته اند در فصل دوم، از گوشواره و دستبند آن هم که رونمایی کنند. در قسمت سوم فصل دوم، داستان طوری پیش می رود که فرهاد دستبند و گوشواره مرغ آمین را به شهرزاد هدیه می دهد و کادر کاملا بسته ای از آنها هم مقابل چشم مخاطبان قرار می گیرد. البته هنوز هیچ صحبتی از فروش دستبند و گوشواره مرغ آمین به میان نیامده اما بعید نیست به همین زودی ها فروش آن در سایت اینترنتی شهرزاد شروع شود.

عاشقانه نچسب

عشق میان فرهاد و شهرزاد در فصل اول آنقدر جذاب به نظر می رسید که بخش مهمی از مخاطبان به خاطر همین مسئله جذب آن شدند. با به میان آمدن پای قباد به زندگی شهرزاد و نرمش آرام آرام این کاراکتر بی احساس و عصبی، علاقه ها را به عشق قباد بالاتر برد. برای همین هم بازگشت شهرزاد به سمت فرهاد زیاد هم به مذاق مخاطبان خوش نیامد.

مسئله اساس اما چیز دیگری است. حسن فتحی در شروع فصل دوم، در نمایش اوقات عاشقانه فرهاد و شهرزاد زیاده روی کرده، نمایش عشق صریح میان آنها، اغراق در لحظه های شاعرانه و ابراز علاقه های طولانی و… به حدی رسیده که آن جذابیت اولیه را از دست داده و حوصله مخاطبانش را سر برده. احتمالا فتحی از نمایش اغراق آمیز این احساسات هدف خاصی داشته چون همان طور که در تیزر سریال دیده بودیم فرهاد از یک جایی به بعد عصیان می کند. بنابراین شاید لازم بوده این عشق خیلی با اغراق به تصویر کشیده شود تا بعدها رسیدن این عشق به اضمحلال منطقی تر باشد.

بخوانید :   اشک های محسن افشانی برای عشقش روی آنتن زنده تلویزیون + فیلم

تبلیغات زیاد

پیش تر هم نوشتیم که یکی از ویژگی های مثبت فصل اول سریال «شهرزاد» این بود که برخلاف فیلم ها و سریال های شبکه نمایش خانگی، تبلیغات زیادی نداشت و پیش از شروع هر قسمت مجبور نبودیم یک عالم آگهی بازرگانی مختلف را تحمل کنیم. فصل دوم اما از همان قسمت اول تکلیفش را با مخاطبان روشن کرد. در هر قسمت تعداد زیادی آگهی بازرگانی جاسازی شده که هیچ کدامشان را نمیشود رد کرد. طوری به سریال الصاق شده اند که مخاطب مجبور است برای رسیدن به قسمت جدید، بنشیند و همه آنها را یک به یک تماشا کند.

همه اینها به کنار، از قسمت سوم به بعد، علاوه بر آگهی های بازرگانی ابتدای سریال، حتی در ابتدای بخش «آنچه خواهید دید» هم تبلیغ جاسازی کرده اند. یعنی مخاطب باید ابتدا یک آگهی بازرگانی را تا ته ببیند تا بعد از آن در یک دقیقه متوجه شود هفته آینده باید منتظر چه اتفاقی باشد. حالا امیدواریم از این به بعد برای بخش نماهنگ داخل منو، آگهی بازرگانی جاسازی نکنند.

گاف محتوایی

یک سری از اتفاق ها در سه قسمتی که از فصل دوم شهرزاد گذشته، مبهم مانده و هر طور فکر می کنیم نمی توانیم پاسخی برایشان پیدا کنیم. مثل فاصله زمانی مرگ بزرگ آقا تا مراسم چهلم. قضیه از این قرار بود که بزرگ آقا درست در شب عقد شهرزاد و فرهاد می میرد. آنها همان شب به اصفهان می روند. چند روز آنجا می مانند و بعد موقعی که قصد سفر به شیراز را دارند با دیدن صفحه اول یک روزنامه که از مرگ بزرگ آقا خبر می داد، بلافاصله به تهران بر می گردند.

بخوانید :   عكس های مهتاب كرامتی در اكران فيلم ماجان با تيپ متفاوت

حتی بتول خانم به آنها می گوید چرا آنقد زود از ماه عسل برگشته اید اما درست همان روز و با همان لباس ها زمانی که به خانه پدر فرهاد می رسند، هاشم می گوید که فردا چهلم بزرگ آقاست. یعنی این دو نفر چهل روز در اصفهان مانده بودند و تازه بعدش قصد داشتند به شیراز بروند؟ قطعا اینطور نبوده چون همه مدام به آنها می گویند که چرا آنقدر زود برگشتید. خودشان هم مدام یادآوری می کنند که به خاطر این قضیه مسافرتشان را نیمه کاره رها کرده و برگشته اند.

ضعف ها و گاف ها از نگاه مردم

بحث داغ این روزهای اینستاگرام شهرزاد به نگاه های پرمعنای هاشم و عمه بلقیس مربوط است. بخش قابل توجهی از مخاطبان معتقدند که بلقیس همان قمری است که هاشم روزگاری عاشقش بوده است. یک عده حتی نوشته اند که ممکن است فرهاد هم بچه همین بلقیس باشد. خلاصه از اینها که بگذریم، یک سری ضعف ها و گاف هایی هم هست که در صفحه اینستاگرام به آنها اشاره شده. مثلا نوشته اند شهرزاد موقعی که برای دیدن امید به داخل عمارت بزرگ آقا رفته، مرغ آمین توی دستش نبوده و وقتی در حیاط مشغول صحبت با بلقیس شده، مرغ آمین دستش بوده. یا مثلا نوشته اند ساعت اتاق قباد یک ربع به یازده را نشان می داده اما دقیقا یک دقیقه بعد، یازده بوده.

بعضی ها از تغییر گریم ها در دو سکانس مشابه ایراد گرفته و مثلا گفته اند که شهرزاد توی ماشین، یک گریم داشته و وقتی وارد عمارت بزرگ آقا شده گریمش فرق کرده. از این دست تحلیل ها زیاد وجود دارد و نشان می دهد مخاطبان خیلی با دقت کار را می بینند و انتظارشان خیلی بالاست.

loading...
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي