X بستن تبليغات
مطالب پيشنهادي
loading...

برترین ابر رایانه جهان

تاريخ : ۲۴ آبان
بازديد : 455

برترین ابر رایانه جهان

دولت آمریکا که مدتهاست عنوان مالک برترین ابر رایانه جهان را از دست داده، قصد دارد با صرف هزینه ۴۲۵ میلیون دلاری مجددا این عنوان را بازپس بگیرد.

6559334541 a69433379d o 1024x605 برترین ابر رایانه جهان

برترین ابر رایانه جهان

از این رقم ۳۲۵ میلیون دلار به عقد قراردادهای همکاری با دو شرکت IBM و  Nvidia اختصاص یافته تا این دو شرکت ابررایانه‌های جدیدی را طراحی و روانه بازار کنند. ۱۰۰ میلیون دلار باقی مانده هم صرف تحقیقات در مورد آینده صنعت ابررایانه‌ها خواهد شد.

دو ابررایانه جدید که Sierra و Summit نام خواهند گرفت، از سرعتی دو تا سه برابر بیشتر از ابررایانه Tianhe-2 کشور چین که هم اکنون برترین ابررایانه جهان است، برخوردار خواهند بود. Sierra برای شبیه سازی عملکرد سلاح‌های هسته ای و با سرعت ۱۰۰ پتافلاپ عمل خواهد کرد.

ابررایانه Summit هم که در آزمایشگاه ملی Oak Ridge ایالت تنسی برای انجام تحقیقات غیرنظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از سرعت ۱۵۰ پتافلاپ بهره‌مند خواهد شد. Tianhe-2 چینی ها در حال حاضر ۵۵ پتافلاپ سرعت دارد.

بخوانید :   آموزش ارسال ویدیو در تلگرام با متن طولانی

قرار است در صورت باقی ماندن این بودجه از آن به منظور تحقیق در مورد ساخت ابررایانه‌های جدیدتر استفاده شود. بودجه مذکور در قالب طرحی با عنوان FastForward2 هزینه خواهد شد که هدف از اجرای آن ساخت تراشه‌ها، حافظه‌ها و دیگر سخت افزار مورد نیاز برای طراحی رایانه هایی است که ۲۰ تا ۴۰ برابر سریعتر از مدل های فعلی باشند.

کارشناسان معتقدند ساخت ابررایانه‌های پرسرعت برای پیشرفت در حوزه علم و فناوری برای هر کشوری ضروری است و اگر آمریکا نتواند توان رقابتی خود را در این عرضه حفظ کند از نظر اقتصادی و حتی امنیتی از دیگر کشورها عقب خواهد افتاد.

loading…


آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي