X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

آخرین آمار رسمی مبتلایان به ایدز در ایران

تاريخ : ۸ آذر
بازديد : 3107

روزنامه تهران امروز: چندی پیش در پی اعلام فهرست کالاهای ممنوع وارداتی، نام محافظ بهداشتی (کاندوم) در میان اقلام کالاهای ممنوع، تعجب کارشناسان را برانگیخت.

اقدامی که پیش‌بینی می‌شود نه فقط دردی از افزایش میزان ابتلا به ویروس اچ‌آی وی در کشوررا دوا نمی‌کند، بلکه آمار ابتلا به آن را نیز افزایش خواهد داد. مصرف مواد محرک صنعتی و افزایش آن در سال‌های گذشته نیز مزید بر علت شده است تا آنجا که مصطفی محمد نجار، وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، کراک و شیشه را نخستین مواد مصرفی در میان معتادان اعلام کرده است.

 

HIV آخرين آمار رسمی مبتلايان به ايدز در ایران
این در حالی است که به گفته آذرخش مکری، معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد: «آنچه پس از مصرف متعدد شیشه اتفاق می‌افتد اعتیاد جنسی است، به طوری که افراد از نظر جنسی معتاد می‌شوند و رفتارهای مهارگسیخته جنسی انجام می‌دهند.» به گفته مراجع رسمی کمتر از ۲۴ هزار نفر ایرانی با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

اما به گفته دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت، «بر پایه فرمول‌های سازمان بهداشت جهانی و با توجه به موارد شناسایی شده و رشد این بیماری، می‌توان گفت بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار مورد ابتلا به ویروس ایدز در کشور ما رخ داده؛ یعنی اکنون بین ۸۰‌تا ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به این ویروس و ناقل آن، بدون اینکه حتی خودشان بدانند، به این عفونت مبتلا هستند و می‌توانند عامل انتقال آن به دیگران نیز باشند.» به نظر می‌رسد نوک پیکان ایدز این بار علاوه بر جوانان، کودکان ایرانی را نیز نشانه رفته است .

رفتارهای پرخطر جنسی در بین جوانان 

پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد! پژوهشگران بارها نسبت به رفتارهای پرخطر جنسی در افراد زیر ۲۵ سال هشدار داده بودند اما همزمان با نزدیک شدن موج سوم ایدز به گفته حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت کاهش سن ابتلا به این ویروس مرگ آفرین به ۱۱ سال رسیده است. بر اساس اعلام مسئولان بهزیستی، قرار بود امسال طرحی برای سنجش رفتارهای پرخطر کودکان کار و خیابان را به اجرا درآورند، اما به گفته مجید رضازاده، دبیر کمیته ایدز این سازمان این امر به سال آینده موکول شده است. این در حالی است که دکتر مینو محرز، رئیس اداره تحقیقات کشور ایدز گفته‌ است: ۵‌درصد کودکان کار و خیابان به ویروس ایدز مبتلا شده اند!

بخوانید :   سفید کردن دندان با روش های اصولی و موثر

تناقض در مبارزه با ایدز 

پیش از این و در موج دوم ایدز، مسئولان در ستاد مبارزه با مخدر از طرح‌هایی برای مقابله با موج دوم و پیشگیری از موج سوم سخن گفتند که البته با مخالفت سایر وزارت‌خانه‌ها روبه رو شد. یکی از این طرح‌ها نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ برای معتادان پرخطر در مناطق آسیب خیز بود که در سال ۸۶ و با بهره گیری از تجربه موفق کشور سوئیس از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشنهاد شد اما وزارت بهداشت با صدور اطلاعیه‌ای با آن مخالفت کرد چون به گفته آنها «عرضه این قبیل لوازم در محیط‌هایی که امکان مداخلات آموزشی نباشد، به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست.»

حسین طلا، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دراین باره می‌گوید: «ما در حوزه این معضل اجتماعی، دچار یک تناقض هستیم؛ از یک‌سو واقعیتی در حال رخ دادن است که جوانان ما را تهدید می‌کند و از سوی دیگر، حیا و عفت عمومی ایرانیان به ویژه بر مبنای نوع مذهب اسلامی‌شان، این موضوع را سبب شد که در ‌‌نهایت در این زمینه ضعیف کار کردیم؛ بنابراین، از یک سو باید نسل جوان را آگاه کنیم و از سوی دیگر، مراقبت باشیم که حیای آنها دچار آسیب نشود.»

او ادامه می‌دهد: «رسانه‌ها، اعم از تصویری و نوشتاری نقش مهمی در این ماجرا دارند اما پیش از آن، نیازمند یک کار کار‌شناسی دقیق و موشکافانه در این زمینه هستیم. ماجرای ایدز هم شبیه اعتیاد شده که نه می‌دانیم بیماری است و نه می‌دانیم جرم است و این نتیجه نبود کار کار‌شناسی است.» طلا با توجه به در دست نبودن آمار مستند از شمار مبتلایان به ایدز می‌گوید: «اطمینان نداشتن و شفافیت موجب می‌شود که آمارهای مرتبط با ایدز دقیق نباشد. البته شاید این موضوع برگرفته از طبع ایرانی هم باشد که همیشه پرده‌ای در جلوی همه چیز قرار می‌دهد و نمی‌گذارد که خیلی همه چیز آشکار باشد.»

بخوانید :   آیا بارداری بدون دخول انجام می گیرد

طرح‌های بر زمین مانده 

این همه ماجرا نیست. آموزش پیشگیری از مدارس به علت باورهای نادرست وزارت‌خانه، همواره با دشواری روبه رو بوده است. حتی دکتر محرز رئیس اداره تحقیقات کشور ایدز و عضو کمیته کشوری ایدز، آموزش و پرورش را «کم‌کارترین حوزه در ارائه آموزش‌های پیشگیری از ایدز» دانسته است. به گفته محرز «این در شرایطی است که آموزش مهارت‌های زندگی باید از سنین پایین آغاز شود، ولی آموزش و پرورش هیچ برنامه‌ای برای آموزش مهارت زندگی ندارد.» به گفته او «جوانان با استفاده از مواد محرک که خیلی رایج شده است دچار مشکل می‌شوند. من نگران این افزایش بسیار سریع انتقال ایدز از طریق تماس جنسی هستم که داریم به چشم خودمان می‌بینیم.»

به اعتقاد محرز باید پیشگیری از ایدز را وارد کتاب‌های درسی دانش‌آموزان کرد. او می‌گوید: «خیلی وقت پیش باید این کار انجام می‌شد و البته به نوعی این موضوع در فوق برنامه دانش‌آموزان ورود پیدا کرد ولی بعدها متوقف شد. چون متاسفانه برنامه‌ریزی‌‌ها برای موضوعاتی مثل ایدز در آموزش و پرورش قائم به فرد است و اگر یک وزیر خوشش نیامد، این موضوع را کنار می‌گذارد و یک وزیر اگر نگرش مثبت به این موضوع داشته باشد، قبول می‌کند و این مسئله است که یک مقداری به برنامه‌های ایدز آسیب می‌زند.»

بخوانید :   بلک ماسک و ماسک طلا چه فوایدی دارند؟

ایدز در سال‌های گذشته از آن «مگوهای» اجتماعی بوده است که برخی کارشناسان تلاش بسیاری کردند از بی‌حیایی قلمداد کردن بخشی از موضوعات آموزشی در این باره جلوگیری کنند اما مسئولان تاکنون در این باره مقاومت کرده‌اند به علت همین هم کارشناسان معتقدند اگر زوایای مختلف ایدز برای نوجوانان و جوانان ایرانی همچنان «مگو» باقی بماند امید چندانی برای پیشگیری موثر از روند رو به رشد آن وجود ندارد.

آخرین آمار رسمی مبتلایان به ایدز در کشور

بر اساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی،‌ درمانی تا تاریخ اول فروردین ماه سال ۹۱، مجموعا ۲۴۲۹۰‌نفر مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده‌اند که ۹۰٫۸ درصد آنان را مردان و ۹٫۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمار وزارت بهداشت تاکنون ۳۴۵۵ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۴۷۲۲ نفر از افراد مبتلا، فوت کرده‌اند. ۴٫۴۶ درصد از مبتلایان به ایدز در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴ – ۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان در سال ۱۳۹۰ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۶۲٫۵ درصد، برقراری روابط جنسی ۲۱٫۲ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳٫۹ را تشکیل داده است. در ۱۲٫۴ درصد از موارد شناسایی شده در سال گذشته راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

گردآوری: گروه سلامت گهر
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي